Łysienie androgenowe i jego przyczyny
Łysienie androgenowe to jedno z najczęstszych schorzeń obecnie spotykanych w gabinecie trychologa. Jego mechanizm jest oparty na przemianie testosteronu poprzez hormon 5 alfa reduktazę do formy aktywnej dihydrotestosteronu (DHT), który wpływa na mieszki włosowe w okolicy androgenozależnej, z biegiem lat ograniczając ich czynność, prowadząc do ich miniaturyzacji, a docelowo do zahamowania ich pracy.
Postawą przerwania łańcucha androgenizacji mieszków jest zahamowanie czynności enzymu 5 alfa reduktazy.
Warto dodać, że osoby podejmujące decyzję o hamowaniu łysienia androgenowego powinny być świadome, że blokowanie procesu powinno stać się podstawą ich działania antyandrogennego w zasadzie do końca życia. Odstępstwo od blokowania procesu konwersji ponownie go aktywuje, a proces miniaturyzacji zacznie dalej postępować.
Dotychczasowo podstawową metodą blokowania konwersji testosteronu do DHT było doustne dostarczanie do organizmu blokera tego procesu. Do wyboru mieliśmy farmakologiczne blokery: finasteryd lub dutasteryd lub niefarmakologiczne blokery np.:
- palma sabalowa,
- śliwa afrykańska.
Doustne blokery 5 alfa reduktazy niosą ryzyko działań niepożądanych, które niejednokrotnie stają się przyczyną rezygnacji z ich stosowania.
Finasteryd i dutasteryd działania niepożądane:
W przypadku finasterydu zarejestrowanymi działaniami niepożądanymi przy podaniu doustnym są m. in. reakcje nadwrażliwości, zmniejszone libido, depresja, niepokój, kołatania serca, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia erekcji, zaburzenia ejakulacji, tkliwość gruczołów sutkowych, ból jader, niepłodność
W przypadku dutasterydu zarejestrowanymi działaniami niepożądanymi przy podaniu doustnym są: impotencja, zmniejszenie libido, zaburzenia wytrysku nasienia, zaburzenia piersi, reakcje alergiczne, depresja, łysienie, ból i obrzęk jąder.
Poza wymienionymi aspektami koniecznością jest przytoczenie aspektu szkodliwego działania na płód. Warto także zaznaczyć, że działania niepożądane wykazane w charakterystykach produktów leczniczych nie uwzględniają ogólnoustrojowego skutku stosowania na przestrzeni wieloletniej terapii, a faktyczne skutki tych wieloletnich terapii u pacjentów trychologicznych będziemy mogli zaobserwować dopiero za kilka, kilkanaście lat.
Dobre rozwiązanie ?
Wymagania rynku medycznego i trychologicznego w stosunku do narastającej androgenozacji u kobiet i mężczyzn są powodem nieustannych poszukiwań dogodnych rozwiązań zarówno pod kątem skuteczności terapii, ale także minimalizacji ich działań niepożądanych.
Jednym z takich osiągnięć jest miejscowe podanie blokerów farmakologicznych: finasterydu oraz dutasterydu.
Aktualnie w Polsce, jak i niektórych krajach Europy dostępne są już formy finasterydu przeznaczonego do podania miejscowo na skórę głowy – w formie sprayu lub wcierki przyrządzonej w warunkach aptecznych.
Najnowsze doniesienia ze świata trychologii medycznej sygnalizują także niezwykłą skuteczność zastosowania mezoterapii skóry głowy preparatem dutastarydu, który dostarczany z częstotliwością co 1-3 miesiące blokuje enzym 5 alfa reduktazę, na tyle skutecznie, że prowadzi do zadawalającego odrostu odrostu bez efektu działań nieporządanych obserwowanych na całym organizmie.
Podsumowując, należy zwrócić uwagę, że powyższe metody są najczęściej metodami Off Label, czyli z wykorzystaniem substancji poza zarejestrowanymi wskazaniami, jednak lawinowo rosnące potrzeby rynku medycznego i trychologicznego niosą nadzieję na potwierdzenie ich skuteczności.
mgr farm. Renata Polak-Chałupnik
Specjalista ds. farmacji aptecznej
Trycholog licencjonowany